Domy przyjazne dla środowiska i dla właściciela

Dom budowany jest praktycznie na całe życie. Musi być zatem wygodny dla domowników i przyjazny dla otoczenia. Obecnie stawia się na energooszczędność, która zależy od wielu czynników. Wszystkie muszą ze sobą współgrać. Przeglądając projekty domów energooszczędnych należy patrzeć na elementy architektoniczne, budowlane, konstrukcyjne i izolacyjne.

Domy energooszczędne muszą mieć odpowiednio rozmieszczone pomieszczenia. Od strony południowej, czyli tej najbardziej nasłonecznionej należy planować pomieszczenia dziennego użytku. Głównie umieszcza się tu salon z aneksem kuchennym. Stronę północną przeznacza się najczęściej na pomieszczenia gospodarcze. A więc takie, gdzie temperatura może być znacznie niższa. Zwykle buduje się po stronie północnej garaże i kotłownie. Dobre rozmieszczenie pokoi względem stron świata ma ogromny wpływ na zużycie energii.

Budując dom energooszczędny należy brać pod uwagę lokalizację działki. Straty ciepła może spowodować znaczne zadrzewienie. Lasy oraz położenie działki w znacznym zaniżeniu ograniczają dostęp do darmowej energii słonecznej. Warto zatem szukać miejsc w otwartej i dobrze nasłonecznionej przestrzeni.

Wybierając projekt domu energooszczędnego należy zwrócić uwagę na jego bryłę. Najlepiej by konstrukcja była zwarta i jak najbardziej prosta bez różnych wykuszy i wnęk. Powinno się palnować jak najmniej przegród zewnętrznych w stosunku do kubatury. Optymalnym rozwiązaniem jest budynek na planie kwadratu lub prostokąta. Ciekawą ostatnio propozycją są także parterowe domy pasywne. Dom nie powinien być zbyt wielki, ale odpowiednio dopasowany do potrzeb domowników. Warto wybudować dom z użytkowym poddaszem, z płaskim dachem lub ewentualnie dachem o małym kącie nachylenia. Każde uatrakcyjnienie architektury budynku: wykuszami, podcieniami lub lukarniami może narażać inwestycję na spore utraty ciepła. Dlatego należy zachować umiar przy wyborze udziwnionych konstrukcji.

Energooszczędność w domu

Dbając o energooszczędność warto unikać dużych przeszklonych powierzchni. A każde tego typu rozwiązanie należy planować od strony południowej, gdzie promienie słoneczne za dnia zapobiegną wychłodzeniu pomieszczeń. Ilość i wielkość okien ma istotny wpływ na energooszczędność.

Stosowanie się do wszystkich wymienionych zasad może przynieść nawet 15% oszczędność energii. Dzięki temu przyszły właściciel domu ograniczy wydatki na ogrzanie domu i tym samym będzie miał pozytywny udział w ochronie środowiska. Warto zatem wdrażać w życie projekty domów energooszczędnych. Dzięki temu zaaszczędzimy w przyszłości pieniądze i będziemy żyć w zgodzie z przyrodą.

https://koszenasmieci.pl/