Medycyna pracy - badania kontrolne u lekarza

Medycyna pracy jest przez bardzo wielu pracowników znienawidzona. Nie można się temu dziwić, ponieważ znakomita większość wszystkich badań medycyny pracy kończy się tym, że po rzuceniu okiem na nasze wyniki, lekarz przybije pieczątkę w odpowiednim miejscu i wypisze rachunek za wszystkie badania. W przypadku pracowników biurowych koszty takich badań są zazwyczaj niewysokie, ale jeśli do listy doliczone zostanie kilka badań specjalistycznych, może się okazać, że do zapłacenia mamy całkiem niezłą sumę pieniędzy, a przed zapłatą musieliśmy dwa razy odwiedzić lekarza medycyny pracy i do tego jeszcze pobiegać po różnych miejscach oferujących badania lekarskie różnego rodzaju. To wszystko powoduje zrozumiałą frustrację, ale zawsze trzeba pamiętać, że te badania to nie tylko czyjeś widzimisię.

Zapobieganie chorobom

Wiele zawodów związanych jest z działaniem na nas bardzo niekorzystnych czynników, takich jak na przykład hałas lub substancje rakotwórcze. Niektóre osoby nigdy nie będą miały z tego powodu najmniejszych nawet problemów, ale część pracowników będzie niestety chorowała. Wszystkie tego typu choroby rozwijają się powoli i jeśli są odpowiednio wcześnie wykryte, można się odseparować od szkodliwych czynników i zacząć się odpowiednio leczyć. Jednym z podstawowych celów medycyny pracy jest odpowiednio wczesne rozpoznawanie takich czynników i zwalczanie ich. Regularne badania mają tutaj kluczowe znaczenie.

Niedopuszczanie osób nieodpowiednich

Drugim, równie ważnym elementem medycyny pracy jest dbanie o to, by na stanowisku pracy nie znajdowała się osoba, która danego zawodu wykonywać nie powinna. Co to znaczy, że nie powinna? Może być tak, że czyjeś zdrowie nie pozwala na wykonywanie pracy w sposób bezpieczny i na przykład problemy ze wzrokiem mogłyby doprowadzić do powstania niebezpieczeństwa dla pracownika i osób trzecich. Inny scenariusz to zagrożenie dla samego pracownika, ponieważ ktoś z określonymi chorobami może być wyjątkowo narażony na działanie takich lub innych czynników szkodliwych, które dla innych osób są zupełnie niegroźne.

Więcej informacji na temat wizyty u lekarza medycyny pracy dla pacjentów z Warszawy: pod tym adresem.