kandydatów

Etat Specjalista

Firma: Ministerstwo Finansów w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 122178

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

  • Praca administracyjno-biurowa, obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie

  • Krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe

  • Zagrożenie naciskami grup przestępczych

  • Zagrożenie korupcją

Zakres zadań

  • Analizuje przebieg transakcji związanych z informacjami spontanicznymi przekazanymi przez zagraniczne jednostki analityki finansowej, Europol, europejskie urzędy nadzoru oraz właściwe organy innych państw, zagraniczne instytucje i międzynarodowe organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu.
  • Przekazuje informacje o okolicznościach wskazujących na podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, dotyczących innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, do jednostki analityki finansowej tego państwa.
  • Przekazuje do właściwych wydziałów Departamentu Informacji Finansowej, dane i informacje o okolicznościach wskazujących na podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, potencjalnie powiązanych z Rzeczpospolitą Polską, uzyskane od zagranicznych jednostek.
  • Rejestruje w systemie informatycznym Generalnego Inspektora Informacji Finansowej dane dotyczące zagranicznych wniosków i informacji spontanicznych oraz podmiotów w nich figurujących, a także uzyskuje dokumenty i informacje dotyczące podmiotów figurujących w zagranicznych wnioskach i informacjach spontanicznych, w tym przesyła zapytania do baz danych zawierające informacje policyjne, podatkowe, celne i osobowe, wymagające posiadania upoważnienia.
  • Przygotowuje na podstawie wkładu właściwych wydziałów informacje niezbędne do anonimowego powiązywania danych przetwarzanych przez GIIF z danymi będącymi w posiadaniu zagranicznych jednostek analityki finansowej za pośrednictwem technologii ma3tch oraz przekazuje do właściwych wydziałów informacje o zidentyfikowanych powiązaniach z prowadzonymi sprawami analitycznymi oraz wnioskami krajowych organów.
  • Sporządza odpowiedzi na wnioski zagranicznych jednostek analityki finansowej, Europolu, europejskich urzędów nadzoru oraz właściwych organów innych państw, zagranicznych instytucji i międzynarodowych organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w instytucjach obowiązanych (zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu Dz. U. z 2022 poz. 593 ze zm.) lub w jednostkach współpracujących (zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy) w jednym ze wskazanych obszarów: finanse, podatki, współpraca międzynarodowa, analiza danych
  • Poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej „poufne” lub zgoda na poddanie się procedurze uzyskania poświadczenia bezpieczeństwa
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym rozumienie i tworzenie tekstów w obszarze właściwości komórki
  • Znajomość przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy finansowaniu terroryzmu, w szczególności znajomość uregulowań dotyczących wymiany informacji pomiędzy jednostkami analityki finansowej oraz współpracy GIIF z innym zagranicznymi partnerami
  • Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu ochrony informacji niejawnych
  • Znajomość arkusza kalkulacyjnego MS Excel umożliwiająca kompleksową analizę i przetwarzanie danych przy jego użyciu
  • Umiejętność argumentowania
  • Umiejętność wyciągania wniosków i proponowania rozwiązań
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Znajomość języka innego niż angielski na poziomie umożliwiającym rozumienie i tworzenie tekstów w obszarze właściwości komórki
  • Znajomość podstaw pozostałych gałęzi prawa (m.in. cywilnego, handlowego, finansowego)
  • Umiejętność obsługi platform do integracji, analizy i wizualizacji danych (np. KNIME, Tableau, Power BI)
  • Umiejętność analizy dużych zbiorów ustrukturyzowanych i nieustrukturyzowanych danych