kandydatów

Etat Starszy specjalista

Firma: Komenda Główna Policji w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Komenda Główna Policji w Warszawie
Komendant Główny Policji poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:

Starszy specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 80303

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

    • krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe,

    • zagrożenia korupcją,

    • częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz.

Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy:

    • naturalne i sztuczne oświetlenie,

    • wymuszona  pozycja ciała,

    • praca przy monitorze ekranowym powyżej 4 godzin na dobę,

    • przy wejściu do budynku oraz w budynku znajduje się winda, brak podjazdów wewnątrz budynku.

Zakres zadań

  • Opracowuje, przygotowuje, inicjuje i koordynuje na szczeblu krajowym strategiczne zadania realizowane w ramach krajowego Biura SIRENE, Krajowego Biura INTERPOLU, Jednostki Krajowej EUROPOLU, mające wpływ na funkcjonowanie polskiej Policji oraz innych uprawnionych organów pozapolicyjnych w ramach ww. kanałów wymiany informacji, w tym uczestniczy w negocjacjach i spotkaniach z partnerami zagranicznymi i podmiotami krajowymi
  • Analizuje i samodzielnie opiniuje akty prawa krajowego i europejskiego, rezolucje, dokumenty programowe oraz kierunki rozwoju współpracy w zakresie dotyczącym działania krajowych Biur SIRENE i SIS, Jednostki Krajowej Europolu oraz uregulowań związanych z funkcjonowaniem INTERPOLU poprzez dokonywanie wyboru optymalnego rozwiązania umożliwiającego dostosowanie prawa krajowego oraz obowiązujących procedur do standardów i wymogów UE, Jednostki Krajowej EUROPOLU oraz INTERPOLU, a także bierze udział w tworzeniu regulacji prawnych w obszarze krajowego Biura SIRENE, Krajowego Biura Interpolu, Jednostki Krajowej EUROPOLU oraz ich implementacji do krajowego porządku prawnego, w tym opracowuje i uzgadnia projekty aktów prawnych w ww. zakresie i współuczestniczy w dalszych działaniach legislacyjnych (na poziomie krajowym i międzynarodowym)
  • Opracowuje instrukcje na potrzeby grup roboczych do spraw dorobku prawnego Schengen, gremiów INTERPOLU, Zarządu a także grup roboczych EUROPOLU oraz bierze w nich udział jako ekspert (w tym także innych gremiach Unii Europejskiej), przedstawia stanowisko polskiej Policji, a następnie realizuje na szczeblu krajowym prace związane z wdrażaniem rekomendacji, rezolucji, zaleceń, dokumentów sprawozdawczych
  • Uczestniczy w działaniach związanych z organizacją w skali całego kraju misji ewaluacyjnych Schengen, kontroli i audytów zadań realizowanych w ramach krajowego Biura SIRENE, Krajowego Biura Interpolu, Jednostki Krajowej EUROPOLU. Ponadto uczestniczy jako przedstawiciel Polski w kontrolach Schengen oraz innych działaniach audytowo-kontrolnych. Uczestniczy we wdrażaniu na szczeblu krajowym rekomendacji, rezolucji oraz wyników innych działań kontrolnych podejmowanych wobec polskiej Policji, monitoruje w tym zakresie wskazane komórki i jednostki organizacyjne Policji oraz inne uprawnione organy
  • Opiniuje i bierze udział we wdrażaniu lub modyfikacji rozwiązań informatycznych do krajowych baz danych w zakresie krajowego Biura SIRENE, Krajowego Biura Interpolu, Jednostki Krajowej EUROPOLU, a także opiniuje na właściwych gremiach międzynarodowych i w ramach ich prac, projektowane zmiany w systemach informatycznych SIS, INTERPOLU i EUROPOLU, aby zapewnić właściwy dostęp dla polskiej Policji i innych uprawnionych organów. Ponadto monitoruje jakość danych umieszczanych przez Polskę w bazach zagranicznych, tj. SIS, Interpol i EUROPOL. Bierze udział w wypracowaniu krajowej strategii wykorzystania i zarządzania danymi poprzez wypracowywanie rozwiązań nadających jej spójność oraz zgodność z zakresem zadań Biura SIRENE, Krajowego Biura INTERPOLU i Jednostki Krajowej EUROPOLu, a także zgodność z priorytetami polityki bezpieczeństwa Policji oraz organów pozapolicyjnych
  • Analizuje krótko i długofalowe potrzeby szkoleniowe krajowych użytkowników SIS, aplikacji i baz danych EUROPOLU i INTERPOLU oraz samodzielnie opracowuje programy szkoleń i je przeprowadza na poziomie krajowym lub międzynarodowym jako trener. Realizowanie zadań trenera następujących systemów: SIS II, SIENA, EIS, baza danych i poczta INTERPOLU oraz STBS II
  • Koordynuje działania związane z realizacją wieloletnich projektów, w tym projektów realizowanych ze środków zagranicznych oraz bierze udział w pracach komisji przetargowych w związku z tymi projektami. Poprzez planowanie, organizowanie i nadzorowanie krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć: szkoleń, warsztatów, konferencji, sympozjów oraz odpraw szkoleniowych propaguje wiedzę z zakresu dorobku prawnego Schengen, Krajowego Biura Interpolu, produktów i usług EUROPOLU
  • SIRENE z innymi użytkownikami SIS i Biurami SIRENE, w ramach systemów EUROPOLU i INTERPOLU w tym celu uczestniczy w negocjacjach i spotkaniach z podmiotami krajowymi i zagranicznymi

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe prawo lub stosunki międzynarodowe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: doświadczenia zawodowego powyżej 3 lat w zakresie współpracy międzynarodowej

  • Dostęp do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "poufne" lub oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego
  • Znajomość języka obcego: języka angielskiego na poziomie dobrym oraz jednego z: hiszpański, francuski, niemiecki lub włoski na poziomie komunikatywnym
  • Umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce
  • Umiejętność negocjacji i argumentacji
  • Umiejętność rozwiązywania problemów
  • Znajomość prawa krajowego i międzynarodowego
  • Znajomość procesu legislacyjnego
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Komunikatywność
  • Dobra obsługa komputera w ramach pakietu MS Office
  • Zdolności analityczne
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Znajomość trybu pracy gremiów unijnych oraz struktur Europolu lub Interpolu zajmujących się współpracą policyjną
  • Umiejętność pracy pod presją czasu i w sytuacjach stresogennych