kandydatów

Etat Specjalista

Firma: Ministerstwo Infrastruktury w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Ministerstwo Infrastruktury w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 80904

Warunki pracy

Ministerstwo zajmuje trzy budynki „A”, „B” i „C” o następujących uwarunkowaniach technicznych:
• węzeł sanitarny przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością w budynku ”B” (parter) oraz w budynku „A”
(dostęp przy pomocy osób trzecich)
• wejście do budynków przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• szerokość drzwi i ciągi komunikacyjne w budynkach przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• brak podjazdu dla osób z niepełnosprawnością na wysoki parter w budynku A, na którym usytuowana jest jedna z sal
konferencyjnych

Inne warunki, dotyczące charakteru stanowiska pracy:

  • praca przy komputerze oraz/lub przy użyciu urządzeń biurowych: fax, ksero, skaner

  • częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz

  • rekrutacja zdalna (cały proces, od aplikowania do rozmowy kwalifikacyjnej, jest prowadzony zdalnie, bez wychodzenia z domu)

Zakres zadań

  • Kształtuje i administruje infrastrukturą kolejową: przygotowuje opinie i stanowiska, rozpatruje wnioski o uzgodnienia i przygotowuje stanowiska, gromadzi i przetwarza informacje o stanie infrastruktury kolejowej, monitoruje/ programuje stan infrastruktury kolejowej, w tym w zakresie wypełniania założenia polityki transportowej UE, bierze udział w zmianie kwalifikacji/ kategoryzacji infrastruktury kolejowej, monitoruje rynek kolejowy w zakresie przewozów poprzez zbieranie danych statystycznych;
  • Dostosowuje procesy inwestycyjno-utrzymaniowe na kolei do wymaganych standardów krajowych i UE dotyczących emisyjności i wpływu transportu kolejowego na zmiany klimatu: przygotowuje opinie i stanowiska Ministerstwa, bierze udział w spotkaniach dotyczących kwestii środowiskowych, gromadzi bieżące informacje o standardach krajowych i UE, w tym bierze udział w pracach nad projektami Dyrektyw PE i Rady w zakresie środowiska, m.in. przepisów UE ws. redukcji krajowych emisji (NEC), współpracuje z podmiotami podległymi Ministrowi w zakresie zbierania i przygotowywania stanowisk, weryfikuje/analizuje dokumenty krajowe i europejskie w zakresie środowiska, bierze udział w programowaniu i wdrażaniu niezbędnych zmian w procesie inwestycyjnym i utrzymaniowym infrastruktury kolejowej i taboru w związku z politykami UE, w tym polityką spójności, bierze udział w tworzeniu przepisów oraz innych dokumentów i stanowisk rządowych/europejskich w zakresie emisyjności transportu kolejowego, zmniejszenia negatywnego wpływu transportu kolejowego na zmiany klimatu oraz pozostałych kwestiach środowiskowych;
  • Bierze udział w weryfikacji, opiniowaniu i kształtowaniu projektów polskiej branży kolejowej zgłaszanych do Krajowego Planu Odbudowy: określa priorytety sektorów branży kolejowych planowanych do objęcia wsparciem ze środków funduszu odbudowy, ocenia i weryfikuje fiszki projektowe przekazywane przez spółki grupy PKP i inne, jednostki samorządu terytorialnego oraz wszelkie podmioty ubiegające się o dofinansowanie projektów w ramach Krajowego Planu Odbudowy, weryfikuje plany finansowe projektów zgłaszanych do Krajowego Planu Odbudowy, na bieżąco współpracuje z Departamentem Strategii Transportu w zakresie koordynacji zgłaszania projektów do Krajowego Planu Odbudowy, raportuje działania podejmowane w zakresie Krajowego Planu Odbudowy w zakresie branży kolejowej;
  • Koordynuje zagadnienia związane z Nową Perspektywą Finansową UE: opracowuje materiały informacyjne i wkład merytoryczny dla Departamentu Strategii Transportu, monitoruje i raportuje tzw. „warunkowość podstawową”, tj. programy strategiczne opracowywane przez MI i podległe spółki, bierze udział w spotkaniach, seminariach i konferencjach, udziela odpowiedzi na zapytania podmiotów i obywateli, opracowuje wkłady / opinie i stanowiska;
  • Bierze udział w tworzeniu zasad rozwoju Transeuropejskich Sieci Transportowych ”TEN-T”, w transporcie kolejowym: formułuje rekomendacje i opinie, identyfikuje problemy, zagrożenia uwarunkowania, itp., gromadzi dane/aktualizuje dane, tworzy zestawiania, wizualizacje danych (np. tabele, wykresy, mapy, kartogramy, etc.) analizuje zgromadzone dane, wyciąga wnioski, opiniuje materiały związane z problematyką przygotowania i realizacji projektów na sieci TEN-T;
  • Rozpatruje skargi/ zażalenia/ wnioski/ odwołania/ innych sygnałów obywatelskich oraz wydaje opinie: analizuje składane skargi/ zażalenia/ wnioski/ odwołania/ innych sygnałów obywatelskich i zbiera dodatkowe wyjaśnienia/ dokumenty, udziela odpowiedzi na złożone skargi/ zażalenia/ wnioski/ odwołania/ inne sygnały obywatelskie, przekazuje dokumenty do rozpatrzenia według właściwości;
  • Monitoruje wdrożenie strategii i programów (np. operacyjnego, krajowego, wieloletniego etc.), związanych z realizacją polityki spójności i wdraża środki UE: monitoruje realizację postępu rzeczowego za pomocą wskaźników oraz przygotowuje raporty, podsumowania i agregacje danych, wskazujących m.in. na poziom wdrażania polityki spójności, organizuje i uczestniczy w grupach/ zespołach dotyczących realizacji strategii i programów, w tym wykonania wskaźników, tworzy bazy danych i narzędzia wspierające proces monitorowania, tworzy/ monitoruje/ przekazuje prognozy w zakresie transportu towarowego wykonywanego przez kolej, w tym uwzględniających wykorzystanie środków UE (infrastruktura i tabor), monitoruje rynek kolejowy w zakresie przewozów pasażerskich i towarowych poprzez zbieranie i gromadzenie danych statystycznych z dostępnych źródeł m.in. Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Transportu Kolejowego, zarządców infrastruktury kolejowej i przewoźników kolejowych;
  • Współpracuje w realizacji zadań związanych z przygotowaniem stanowisk, opinii oraz analiz w zakresie ministra właściwego ds. transportu: wypracowuje stanowiska w zakresie wystąpień o udzielenie patronatu nad konferencją, targami, etc., przygotowuje stanowiska w sprawach związanych z funkcjonowaniem zewnętrznych inicjatyw dotyczących transportu kolejowego, m.in. w zakresie kolei wąskotorowej i szerokotorowej, tworzy opinie do regulacji wewnętrznych i zewnętrznych związanych z bezpieczeństwem transportu, cyfryzacją przestrzeni publicznej, analizuje i wypracowuje stanowiska do dokumentów i opracowań przekazywanych przez podmioty zewnętrzne związane z wykorzystaniem środków UE na transport publiczny, realizacją transportu miejskiego wykonywanego przez transport szynowy, złożonych inwestycji infrastrukturalnych, obejmujących różne gałęzie transportu, obsługuje posiedzenia Rady Ekspertów ds. Inwestycji Kolejowych oraz sporządza okresowe raporty z jej działania dla Ministra, przygotowuje cykliczne raporty dla Ministra dotyczące roszczeń wykonawców wobec spółek grupy PKP.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w administracji publicznej w zakresie związanym z sektorem transportu, wdrażaniem środków UE bądź funkcjonowaniem UE lub w przedsiębiorstwach zajmujących się działalnością transportową
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie B2
  • Znajomość zagadnień z zakresu przepisów o transporcie kolejowym, funkcjonowania Unii Europejskiej i znajomość polityk europejskich
  • Wiedza z zakresu programowania, zarządzania i wdrażania środków europejskich
  • Znajomość przepisów o finansach publicznych i finansowaniu infrastruktury transportu lądowego
  • Znajomość procesu inwestycyjnego, ustaw: o transporcie kolejowym, zasad prowadzenia polityki rozwoju, ogólna znajomość zagadnień ochrony środowiska, Prawo budowlane
  • Skuteczna komunikacja
  • Organizacja pracy i zorientowanie na osiąganie celów
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe