kandydatów

Etat Specjalista

Firma: Ministerstwo Infrastruktury w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Ministerstwo Infrastruktury w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 81014

Warunki pracy

Ministerstwo zajmuje trzy budynki „A”, „B” i „C” o następujących uwarunkowaniach technicznych:
• węzeł sanitarny przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością w budynku ”B” (parter) oraz w budynku „A”
(dostęp przy pomocy osób trzecich)
• wejście do budynków przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• szerokość drzwi i ciągi komunikacyjne w budynkach przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• windy dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
• brak podjazdu dla osób z niepełnosprawnością na wysoki parter w budynku A, na którym usytuowana jest jedna z sal
konferencyjnych

Inne warunki, dotyczące charakteru stanowiska pracy:

  • praca przy komputerze oraz/lub przy użyciu urządzeń biurowych: fax, ksero, skaner

  • częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz

  • krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe

  • zagrożenie korupcją

  • rekrutacja zdalna (cały proces, od aplikowania do rozmowy kwalifikacyjnej, jest prowadzony zdalnie, bez wychodzenia z domu)

  • UMOWA NA ZASTĘPSTWO

Zakres zadań

  • Realizuje zadania związane z programami operacyjnymi i instrumentami finansowanymi ze środków pochodzących z budżetu UE w sektorze transportu (POliŚ 2007-2013, POliŚ 2014-2020, POPW 2014-2020 i instrument CEF), w szczególności monitoruje stan wykorzystania alokacji UE na projekty kolejowe, drogowe, lotnicze i projekty z zakresu BRD, w tym zwłaszcza projekty realizowane przez beneficjentów kluczowych tj. PKP PLK S.A. i GDDKiA oraz monitoruje postęp realizacji rzeczowej programów i projektów, w tym m.in.: wartości zakontraktowanych środków i wykorzystanej alokacji na działania transportowe, liczby podpisanych umów, osiągniętych wskaźników realizacji projektów;
  • Wykonuje zadania związane z nadzorem ministra nad CUPT, w tym: - realizuje czynności związane z funkcjonowaniem kontroli zarządczej, tj. analiza planów, sprawozdań, oświadczeń, itp., - inicjuje działania kontrolne w CUPT, w tym współpracuje z Departamentem Kontroli w zakresie prowadzenia kontroli systemów zarządzania i kontroli w CUPT oraz monitoruje stan wdrożenia zaleceń pokontrolnych, - podejmuje działania związane z inicjowaniem zmian lub analizą propozycji zmian w dokumentach statutowych CUPT (statut, regulamin organizacyjny) pod kątem optymalizacji procesów wykonywanych przy wdrażaniu programów i instrumentów finansowanych z funduszy europejskich, - analizuje informacje i dokumenty otrzymane z CUPT, w związku z systemem wdrażania programów i instrumentów finansowanych z funduszy europejskich (tj. np. sprawozdania monitoringowe, itp.), - analizuje wyniki kontroli systemowych w CUPT pod kątem wpływu na wykonywanie zadań związanych z wykorzystaniem środków w ramach polityki spójności oraz monitoruje stan wdrożenia zaleceń z kontroli systemowych, -dokonuje merytorycznej oceny wydatków planowanych przez CUPT (w tym merytoryczna analiza: materiałów do projektu ustawy budżetowej, planu finansowego oraz innych dokumentów CUPT z zakresu budżetu);
  • Współpracuje z właściwymi komórkami organizacyjnymi Ministerstwa i innymi jednostkami organizacyjnymi przy programowaniu działań oraz projektów kolejowych, drogowych, lotniczych i BRD, finansowanych z udziałem środków pochodzących z funduszy europejskich, w tym w zakresie: - opracowuje kryteria wyboru projektów, - przygotowuje i przekazuje do Instytucji Zarządzającej informacji na temat potrzeby przesunięć środków UE pomiędzy działaniami/priorytetami POliŚ, - opiniuje wzory dokumentów, instrukcji, wytycznych i zaleceń, - prowadzi sprawy dotyczące rozwiązań systemowych we wdrażaniu projektów infrastrukturalnych;
  • Bierze udział w tworzeniu, weryfikacji, realizacji oraz ocenie efektów wdrażania strategii, programów, dokumentów programowych i planistycznych, opracowywanych w działach administracji rządowej kierowanych przez Ministra, pod kątem wykorzystania dostępnych funduszy europejskich, poprzez współpracę z właściwymi komórkami organizacyjnymi Ministerstwa oraz beneficjentami funduszy europejskich, zaangażowanymi w realizację polityki transportowej państwa w ramach kompetencji Ministra: - tworzy strategie i plany rozwoju danych dziedzin transportu pod kątem wykorzystania środków europejskich i realizacji polityki spójności, -ocenia efekty wdrażania polityk, strategii, dokumentów programowych w części realizowanej przy wykorzystaniu środków z budżetu UE i ich wpływu na wdrażanie polityki spójności, - opracowuje dokumenty programowe na kolejną perspektywę finansową z uwzględnieniem potrzeb, planów i celów rozwoju infrastruktury transportowej drogowej, kolejowej i BRD;
  • Współpracuje z beneficjentami POliŚ 2014-2020, PO PW 2014-2020 i CEF, zaangażowanymi w realizację polityki transportowej Ministerstwa, będącymi podmiotami wykonującymi zadania w ramach działów administracji rządowej kierowanych przez Ministra w procesie realizacji projektów oraz rozliczania środków pochodzących z budżetu UE, w szczególności: - wspiera merytorycznie CUPT przy rozwiązywaniu problemów indywidualnych (tj. w konkretnych projektach) oraz systemowych (tj. w danej grupie projektów), - sporządza na potrzeby beneficjentów opinie oraz analizy dot. wykorzystania środków UE na infrastrukturę transportową, - podejmuje działania zmierzające do eliminacji barier i rozwiązania problemów zaistniałych w procesie przygotowania i realizacji projektów, a także współpracuje z instytucjami zewnętrznymi (m.in. Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwem Finansów, Komisją Europejską) w zakresie działań podejmowanych w związku z wykorzystaniem środków z funduszy europejskich;
  • Analizuje wyniki audytów KE, ETO, IA w zakresie stwierdzanych uchybień i nieprawidłowości oraz współpracuje z CUPT przy opracowaniu odpowiedzi sektora transportu w zakresie tych ustaleń;
  • Analizuje i weryfikuje dokumenty finansowe, zarówno w zakresie planowania jak i wydatkowania środków finansowych pochodzących z budżetu UE, w tym m.in.: - prowadzi analizę i merytoryczną weryfikację wniosków o zapewnienie finansowania lub uruchomienie środków z rezerwy celowej dla projektów transportowych współfinansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE, w zakresie przypisanym do Departamentu, - analizuje prognozy finansowe wydatkowania środków przez beneficjentów projektów kolejowych, drogowych i BRD, korzystających z finansowania przy pomocy środków unijnych, - monitoruje stan certyfikacji środków w kontekście przyjętych planów certyfikacji na dany rok;
  • Współpracuje z Departamentem Budżetu, innymi komórkami resortu oraz Ministerstwami właściwymi ds. rozwoju regionalnego o finansów w zakresie spraw dotyczących zamknięcia FS 2004-2006.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 1 rok doświadczenia zawodowego w obszarze wdrażania funduszy UE lub projektów transportowych lub związane ze współpracą międzynarodową lub w zakresie prawa lub finansów
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie B2
  • Wiedza specjalistyczna z zakresu wdrażania środków pomocowych UE, jak również finansów publicznych
  • Skuteczna komunikacja
  • Umiejętność organizacji pracy i zorientowanie na osiąganie celów
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe