kandydatów

Etat Główny specjalista

Firma: Ministerstwo Finansów w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Główny specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 88962

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

  • Praca administracyjno-biurowa

  • Obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie

  • Zagrożenie korupcją

Zakres zadań

  • Tworzy projekty aktów normatywnych oraz prowadzi uzgodnienia z właściwymi komórkami organizacyjnymi w biurze i w Ministerstwie Finansów (MF), jak również tworzy regulacje wewnętrzne pozostające we właściwości biura, np. zarządzenia, regulaminy, informacje, procedury oraz instrukcje wewnętrzne.
  • Opiniuje projekty regulacji wewnętrznych opracowanych przez inne komórki organizacyjne oraz koordynuje ich uzgodnienia w biurze.
  • Monitoruje proces ustalania zakresów zadań i obowiązków dla funkcjonariuszy i pracowników biura oraz opracowuje propozycje zakresów zadań i obowiązków dla naczelników wydziałów biura.
  • Tworzy, pozostające w zakresie właściwości biura, projekty dokumentów rządowych, należące do właściwości ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w szczególności związane z działalnością Krajowej Administracji Skarbowej, w tym projekty założeń projektów ustaw, projekty ustaw i rozporządzeń oraz oceny skutków regulacji, z uwzględnieniem prawa Unii Europejskiej (UE) i zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej (RP) oraz prowadzi ich uzgodnienia. Opiniuje projekty dokumentów rządowych opracowywanych przez inne komórki organizacyjne MF. Uzgadnia projekty dokumentów rządowych opracowywanych przez naczelne i centralne organy administracji rządowej. Przygotowuje lub uczestniczy w przygotowywaniu projektów opinii i stanowisk ministra właściwego do spraw finansów publicznych do projektów aktów normatywnych i innych dokumentów rządowych przewidzianych do rozpatrzenia przez Radę Ministrów, Komitet do Spraw Europejskich, Stały Komitet Rady Ministrów oraz inne komitety właściwe do rozpatrywania określonych kategorii spraw.
  • Dokonuje wyjaśnień o charakterze interpretacyjnym obowiązujących przepisów prawnych w zakresie właściwości biura, w sposób zapewniający ich jednolite stosowanie. Opracowuje projekty odpowiedzi na interpelacje, zapytania i wystąpienia poselskie, oświadczenia i wystąpienia senatorskie, dezyderaty, opinie i wystąpienia komisji parlamentarnych oraz wystąpienia posłów Parlamentu Europejskiego. Opracowuje projekty odpowiedzi na wystąpienia Kancelarii Prezydenta, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, Przewodniczącego Trybunału Stanu, Prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego, innych rzeczników praw, a także ministrów i kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów. Przygotowuje odpowiedzi na petycje, skargi i wnioski oraz wystąpienia obywateli, organizacji i instytucji. Udostępnia wymagane przez ustawę informacje publiczne w Biuletynie Informacji Publicznej MF (BIP MF).
  • Współpracuje z radcą prawnym biura w celu ustalenia zakresu zagadnień wymagających regulacji prawnych, poprzez bieżącą ocenę obowiązujących przepisów prawnych pod względem ich aktualności, przydatności oraz efektywności.
  • Współpracuje z Departamentem Prawnym w zakresie procesu legislacyjnego pozostającego we właściwości biura, wykonuje niezrealizowane upoważnienia ustawowe oraz opracowuje projekty opinii sporządzanych na wniosek Rządowego Centrum Legislacji w związku z opracowywaniem przez Rządowe Centrum Legislacji stanowiska Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów w sprawach rozstrzyganych przez Trybunał Konstytucyjny.
  • Bierze udział w pracach zespołów opracowujących projekty aktów prawnych w zakresie właściwości biura, wewnątrzresortowych oraz międzyresortowych, spotkaniach i konferencjach powołanych do uzgadniania projektów aktów prawnych, posiedzeniach komisji prawniczych, komisji sejmowych i komisji senackich.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe na kierunku prawo
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w obszarze tworzenia przepisów prawa powszechnie obowiązującego i wewnętrznego
  • Poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli co najmniej „ściśle tajne” lub zgoda na poddanie się procedurze uzyskania takiego poświadczenia bezpieczeństwa
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym posługiwanie się językiem w typowych, prostych sytuacjach komunikacyjnych
  • Znajomość ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej
  • Znajomość rządowego procesu legislacyjnego
  • Komunikatywność
  • Umiejętność współpracy w zespole
  • Niepełnienie służby zawodowej ani niepracowanie w organach bezpieczeństwa państwa wymienionych w art. 2 ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2141 i z 2021 r. poz. 255 i 464), ani niebycie ich współpracownikiem
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Przeszkolenie: Aplikacja legislacyjna w Rządowym Centrum Legislacji