kandydatów

Etat Główny specjalista

Firma: Ministerstwo Finansów w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Główny specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 89736

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

  • praca administracyjno-biurowa, obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie,

  • krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe,

  • zagrożenie naciskami grup przestępczych,

  • zagrożenie korupcją.

Zakres zadań

  • Analizuje przebieg transakcji związanych z informacjami spontanicznymi przekazanymi przez zagraniczne jednostki analityki finansowej, Europol, europejskie urzędy nadzoru oraz właściwe organy innych państw, zagraniczne instytucje i międzynarodowe organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu.
  • Przekazuje do właściwych wydziałów departamentu, dane i informacje o okolicznościach wskazujących na podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, potencjalnie powiązane z RP, uzyskane od zagranicznych jednostek.
  • Przekazuje informacje o okolicznościach wskazujących na podejrzenie prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu, dotyczące innego państwa członkowskiego UE, do jednostki analityki finansowej tego państwa.
  • Rejestruje w systemie informatycznym Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF) dane a także uzyskuje dokumenty i informacje dotyczące podmiotów figurujących w zagranicznych wnioskach i informacjach spontanicznych, w tym poprzez przesyłanie zapytań do baz danych zawierających informacje policyjne, podatkowe, celne i osobowe, wymagające posiadanie upoważnień.
  • Sporządza odpowiedzi na wnioski zagranicznych jednostek analityki finansowej, Europolu, europejskich urzędów nadzoru oraz właściwych organów innych państw, zagranicznych instytucji i międzynarodowych organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy lub finansowaniu terroryzmu.
  • Sporządza na podstawie wkładu właściwych wydziałów informacje niezbędne do anonimowego powiązywania danych przetwarzanych przez GIIF z danymi będącymi w posiadaniu zagranicznych jednostek analityki finansowej za pośrednictwem technologii ma3tch oraz przekazuje do właściwych wydziałów informacje o zidentyfikowanych powiązaniach z prowadzonymi sprawami analitycznymi oraz wnioskami krajowych organów.
  • Przekazuje do właściwych wydziałów informacje zidentyfikowane za pośrednictwem technologii ma3tch o powiązaniach.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w obszarze finansów lub podatków lub w instytucjach obowiązanych lub w administracji skarbowej lub w organach ścigania przestępstw gospodarczych
  • Poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej „poufne” lub zgoda na poddanie się procedurze uzyskania tego poświadczenia
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym umożliwiający rozumienie i tworzenie tekstów w obszarze właściwości komórki
  • Znajomość przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, w szczególności znajomość uregulowań dotyczących wymiany informacji pomiędzy jednostkami analityki finansowej oraz współpracy GIIF z innym zagranicznymi partnerami
  • Znajomość podstawowych zagadnień z zakresu ochrony informacji niejawnych
  • Znajomość arkusza kalkulacyjnego MS Excel umożliwiającą kompleksową analizę i przetwarzanie danych przy jego użyciu
  • Umiejętność argumentowania
  • Umiejętność analitycznego myślenia
  • Umiejętność wyciągania wniosków i proponowania rozwiązań
  • Kreatywność
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Znajomość języka innego niż angielski na poziomie umożliwiającym tworzenie tekstów w obszarze właściwości komórki
  • Znajomość podstaw pozostałych gałęzi prawa (m.in. cywilnego, handlowego, finansowego)
  • Umiejętność obsługi systemów podatkowych (SeRCe, Poltax+, VIES)
  • Umiejętność obsługi obsługi platform analitycznych łączących duże wolumeny danych pochodzących z wielu źródeł
  • Umiejętność tworzenia zapytań w języku SQL