kandydatów

Etat Główny specjalista

Firma: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Główny specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 103980

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

  • praca administracyjno-biurowa

  • gotowość do krajowych lub zagranicznych wyjazdów służbowych

  • częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz

Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy:

  • użytkowanie sprzętu biurowego

  • praca siedząca przed komputerem z monitorem ekranowym

  • budynek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zapewnienie odpowiedniej szerokości ciągów komunikacyjnych, odpowiedniej szerokości drzwi, braku progów na ciągach komunikacyjnych i do pomieszczeń biurowych, wyłożenie na ciągach komunikacyjnych wykładziny antypoślizgowej, dostosowanie toalet, platformy przyschodowe zamontowane są przy schodach wewnętrznych prowadzących z holu głównego na korytarze parteru

  • budynek może stwarzać problemy dla osób niepełnosprawnych ruchowo, ze względu na korytarze dzielone drzwiami z samozamykaczami

Zakres zadań

  • uczestniczy jako przedstawiciel Polski w negocjacjach unijnych umów rybackich, prowadzonych przez Komisję Europejską i związanych z tym innych dokumentów międzynarodowych, zgodnie z zasadami Wspólnej Polityki Rybołówstwa UE (WPRyb), związanych z uczestnictwem Polski w regionalnych organizacjach zarządzania rybołówstwem na półkuli północnej i południowej, w tym: analizuje dokumenty i przegląda informacje bieżące, koordynuje sprawy z zakresu tematycznego danej organizacji, przekazuje informacje na temat realizacji spraw do podmiotów współpracujących, opiniuje dokumenty z podmiotami współpracującymi/instytutami naukowymi, uczestniczy w spotkaniach krajowych i zagranicznych fizycznie lub w formie wideokonferencji, przygotowuje instrukcje i sprawozdania ze spotkań;
  • uczestniczy w działaniach podejmowanych na poziomie UE w ramach procesu decyzyjnego, wynikającego z członkostwa Polski w UE w zakresie spraw związanych z wdrażaniem i współtworzeniem zewnętrznej WPRyb, w tym: opracowuje zapisy na Grupy Robocze Rady, COREPER I, Radę AGRIFISH i Radę Europejską, opiniuje, uzgadnia dokumenty, materiały i stanowiska, związane z procesem decyzyjnym UE oraz współpracą międzynarodową, opracowuje, w tym uzgadnia stanowisko ministerstwa w sprawach związanych z członkostwem Polski w UE, nawiązuje i rozwija współpracę z państwami członkowskimi UE w zakresie zagadnień omawianych na forum UE, bierze udział w krajowych i zagranicznych spotkaniach, związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej;
  • bierze udział w działaniach podejmowanych na poziomie UE w ramach procesu decyzyjnego, wynikającego z członkostwa Polski w UE w zakresie zabezpieczenia interesów Polski w ramach dwustronnych umów rybackich Unii Europejskiej, w tym z krajami Afryki Zachodniej (Maroko, Mauretania, Gwinea Bissau) w tym: analizuje dokumenty i przegląda informacje bieżące związane z ww. umowami, przekazuje informacje do podmiotów współpracujących, opiniuje dokumenty z podmiotami współpracującymi/ instytutami naukowymi, uczestniczy w spotkaniach krajowych i zagranicznych fizycznie i w formie wideokonferencji, przygotowuje instrukcje i sprawozdania ze spotkań;
  • analizuje proces negocjacji oraz projekty umów dwustronnych UE oraz inne dokumenty międzynarodowe w zakresie rybołówstwa dalekomorskiego oraz angażuje się w proces negocjacji w zakresie nowych możliwości połowowych dla polskiego rybołówstwa dalekomorskiego na obszarach objętych dwustronnymi umowami rybackimi Unii Europejskiej, w których aktualnie Polska nie ma udziału (Grenlandia, Norwegia, Wyspy Owcze, Senegal), a także tych obszarów, na których nie obowiązują aktualnie umowy rybackie (np. Namibia, RPA) w tym: przygotowuje stanowisko do projektów umów i innych dokumentów dwustronnych i wielostronnych, bierze udział w negocjacjach treści ww. dokumentów, czuwa nad dopełnieniem obowiązku informacyjnego resortu - kontakty z innymi ministerstwami, KPRM i SP RP, uczestniczy w spotkaniach krajowych i zagranicznych fizycznie i w formie wideokonferencji, przygotowuje instrukcje i sprawozdania ze spotkań;
  • podejmuje działania na poziomie krajowym w ramach procesu decyzyjnego, wynikającego z członkostwa Polski w UE, w tym: opracowuje materiały na posiedzenia Rady Ministrów i komitetów, przygotowuje projekty stanowisk resortu i Rządu, oraz odpowiedzi na interpelacje, zapytania i wystąpienia posłów oraz senatorów, opracowuje materiały dla członków Kierownictwa MRiRW na posiedzenia organów krajowych, związane z członkostwem Polski w Unii Europejskiej, bierze udział w krajowych spotkaniach i posiedzeniach, związanych z członkostwem w Unii Europejskiej, analizuje dokumenty krajowe, w tym akty normatywne, pod kątem ich wpływu na obszar działania Ministerstwa, opracowuje Stanowiska RP do aktów legislacyjnych UE;
  • rozpatruje skargi/wnioski/odwołania/petycje w zakresie zadań realizowanych w ramach działań wydziału poprzez ich analizę oraz udziela odpowiedzi lub przekazuje do rozpatrzenia według właściwości;
  • wdraża i realizuje PO RYBY 2014-2020 i program „Fundusze Europejskie dla Rybactwa” na lata 2021-2027 w zakresie systemów zarządzania możliwościami połowowymi oraz wdraża środki ochrony w ramach WPRyb na obszarach dalekomorskich, w tym przygotowuje wytyczne, zarządzenia.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: doświadczenia zawodowego
  • 3 lata stażu pracy w administracji publicznej
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie komunikatywnym
  • Wiedza z zakresu rybołówstwa
  • Znajomość prawa w zakresie rybołówstwa
  • Wiedza z zakresu gospodarki morskiej, prawa międzynarodowego oraz funduszy europejskich
  • Znajomość funkcjonowania administracji publicznej
  • Umiejętność analitycznego myślenia
  • Bardzo dobra organizacja pracy
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • wykształcenie wyższe z zakresu rybactwa lub prawnicze lub ochrona środowiska
  • 1 rok doświadczenia zawodowego w obszarze rybołówstwa
  • Specjalistyczna wiedza z zakresu systemu prawnego, porządku instytucjonalnego oraz procesu decyzyjnego Unii Europejskiej
  • znajomość Kodeksu postępowania administracyjnego