kandydatów

Etat Główny specjalista

Firma: Ministerstwo Finansów w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Ministerstwo Finansów w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Główny specjalista
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 108223

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

·       praca administracyjno-biurowa,

·       obsługa komputera powyżej 4 godzin dziennie,

·       krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe,

·       częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz.

Zakres zadań

  • Identyfikuje i analizuje zjawiska unikania oraz uchylania się od opodatkowania, w wymiarze krajowym i transgranicznym, w działalności wykorzystującej nowe technologie, w tym związane z wykorzystaniem Internetu (gospodarka cyfrowa), w szczególności dotyczące usług świadczonych drogą elektroniczną (usług społeczeństwa informacyjnego), w tym usług dostarczania treści, reklamy internetowej, pośrednictwa platform internetowych, mediów społecznościowych i usług chmurowych, handlu elektronicznego a także wytwarzania i obrotu aktywami cyfrowymi (kryptowaluty).
  • Kształtuje zasady systemu podatkowego oraz opracowuje propozycje rozwiązań legislacyjnych w zakresie opodatkowania działalności wykorzystującej nowe technologie, w tym gospodarki cyfrowej.
  • Prowadzi sprawy związane z międzynarodową polityką podatkową w odniesieniu do opodatkowania działalności wykorzystującej nowe technologie, w tym gospodarki cyfrowej.
  • Analizuje przyjęte lub planowane w innych państwach oraz na poziomie UE i OECD, rozwiązania w zakresie opodatkowania działalności wykorzystującej nowe technologie, w tym gospodarki cyfrowej.
  • Prowadzi sprawy związane z międzynarodową współpracą z komitetami i grupami roboczymi OECD oraz bierze udział w pracach komitetów i grup roboczych Rady Unii Europejskiej oraz komitetów i grup roboczych Komisji Europejskiej, a także współpracuje z Komisją Europejską oraz Stałym Przedstawicielstwem Rzeczypospolitej Polskiej przy Unii Europejskiej oraz z państwami członkowskimi UE w zakresie właściwości wydziału.
  • Współpracuje z innymi ministerstwami nad krajowymi i unijnymi projektami legislacyjnymi z obszaru właściwości wydziału a także koordynuje przygotowywania od strony merytorycznej i organizacyjnej konferencji, seminariów, warsztatów i innych spotkań międzynarodowych.
  • Analizuje prawo UE oraz orzecznictwo TSUE z obszaru właściwości wydziału.
  • Sporządza projekty odpowiedzi na interpelacje i zapytania posłów oraz senatorów, dezyderaty, opinie, sprawozdania, uchwały, interwencje posłów i senatorów oraz wnioski i skargi w obszarze działania wydziału.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 3 lata doświadczenia zawodowego w obszarze podatków lub rachunkowości lub cyfryzacji gospodarki
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiający płynne posługiwanie się językiem w mowie i piśmie, w zakresie realizowanych zadań
  • Znajomość zagadnień związanych z cyfryzacją gospodarki oraz projektów opodatkowania gospodarki cyfrowej, w tym dotyczących e­commerce, kryptowalut, blockchain
  • Znajomość prawa podatkowego, w tym międzynarodowego prawa podatkowego
  • Znajomość zagadnień rachunkowości
  • Znajomość podstaw ekonomii i szeroko rozumianego prawa gospodarczego
  • Znajomość zasad techniki legislacyjnej
  • Umiejętność interpretacji przepisów prawa i stosowania ustaw
  • Umiejętność argumentowania
  • Umiejętność analizowania informacji
  • Umiejętność współpracy w zespole
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe