kandydatów

Etat Radca

Firma: Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Radca
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 111045

Warunki pracy

Komenda Główna PSP przy ul. Podchorążych 38 w Warszawie na terenie kompleksu administracyjno-koszarowego, teren chroniony. Urząd usytuowany w dwóch budynkach. Jeden z nich dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, drugi zawiera bariery architektoniczne: brak podjazdu, ruchomej platformy do transportu wózka, windy, pomieszczenia higieniczno-sanitarne nie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Proponowana praca w budynku administracyjno-biurowym w obiekcie przystosowanym dla osób niepełnosprawnych. Stanowiska pracy wyposażone w sprzęt komputerowy i telefon. Praca administracyjno-biurowa w systemie codziennym, powyżej 4 godzin dziennie przy komputerze. Czas pracy – zgodnie z ustawą o służbie cywilnej. Możliwe nietypowe godziny pracy, np. w przypadku delegacji krajowych.

Zakres zadań

  • opracowuje i opiniuje projekty aktów prawnych, Polskich Norm lub innych standardów technicznych związanych z bezpieczeństwem pożarowym i ochroną przeciwpożarową oraz z ramienia urzędu prowadzi proces legislacyjny, bądź w nim uczestniczy, w celu wdrażania nowych, skuteczniejszych rozwiązań prawnych (merytorycznych i formalnych), a także zapewnienia ich spójności z obowiązującymi wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, z uwzględnieniem dobrych praktyk w zakresie ich stosowania,
  • opracowuje projekty objaśnień prawnych oraz wyjaśnień w kwestii stosowania przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej w celu wyznaczenia odpowiednich standardów bezpieczeństwa pożarowego obiektów oraz zapewnienia właściwego stosowania przepisów ochrony przeciwpożarowej,
  • świadczy doradztwo techniczne związane z problematyką stosowania technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego, w tym m.in.: stałych urządzeń gaśniczych, wentylacji pożarowej i systemów sygnalizacji pożarowej, w celu zmiany lub wprowadzenia projektów nowych przepisów w tym obszarze, a także wypracowania przez kierownictwo Biura decyzji o merytorycznym sposobie załatwienia spraw dotyczących: uzgadniania projektów budowlanych oraz projektów urządzeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej oraz sprawowanego nadzoru nad działalnością rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, stosowania rozwiązań zamiennych w stosunku do wymagań ochrony przeciwpożarowej, unieważnień uzgodnień projektów budowlanych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, przestrzegania przepisów przeciwpożarowych,
  • reprezentuje Komendanta Głównego PSP w pracach zespołów resortowych, międzyresortowych lub innych zadaniowych, obejmujących kwestie związane z problematyką ochrony przeciwpożarowej obiektów budowlanych i terenów oraz w spotkaniach innych gremiów prowadzących działania na rzecz bezpieczeństwa pożarowego, w tym stanowienia Polskich Norm i innych źródeł wiedzy technicznej. Podczas prac zespołowych może przewodniczyć grupom roboczym lub zespołom zadaniowym oraz koordynować ich prace, w tym podejmować decyzje w celu osiągnięcia konkretnych merytorycznych rozwiązań oraz rozstrzygać zagadnienia w ramach negocjacji w sytuacji wystąpienia rozbieżnych stanowisk członków zespołu,
  • w zakresie świadczonego doradztwa technicznego doradza oraz prowadzi instruktaż dla pracowników pionu kontrolno-rozpoznawczego PSP poziomu województwa i powiatu w celu poprawy wiedzy merytorycznej tych pracowników.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 5 lat doświadczenia zawodowego w obszarze ochrony przeciwpożarowej lub co najmniej 1 rok doświadczenia w kierowaniu zespołem
  • znajomość przepisów z zakresu: ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o ochronie przeciwpożarowej i ustawy Prawo budowlane wraz z aktami wykonawczymi do tych przepisów
  • znajomość przepisów dotyczących służby cywilnej,
  • znajomość podstawowych zasad techniki prawodawczej oraz przebiegu procesu legislacyjnego,
  • Kometencje miękkie: umiejętność negocjacji
  • umiejętność obsługi komputera oraz oprogramowania biurowego MS Office i systemów informacji prawnej
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • uprawnienia rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych
  • znajomość języka obcego (rosyjskiego, niemieckiego, angielskiego) na poziomie co najmniej komunikatywnym
  • znajomość źródeł wiedzy technicznej z zakresu bezpieczeństwa pożarowego obiektów budowlanych oraz projektowania urządzeń przeciwpożarowych
  • publikacje w obszarze związanym z ochroną przeciwpożarową i bezpieczeństwem pożarowym obiektów budowlanych