kandydatów

Etat Główny specjalista do spraw legislacji

Firma: Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie miejsce pracy: Warszawa

Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatówkandydatek na stanowisko:
Główny specjalista do spraw legislacji
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 112598

Warunki pracy

- praca przy komputerze pow. 4 godzin dziennie,

- częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz,

- stres związany z pracą pod presją czasu,

- zagrożenie korupcją,

- kontakt z klientem zewnętrznym,

- budynek architektonicznie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zakres zadań

  • ma następujące zadania:
  • Przygotowuje projekty aktów normatywnych w zakresie właściwości Wydziału oraz opracowuje pod względem redakcyjnym i legislacyjnym (w tym w zakresie spójności z innymi normami prawnymi i zgodności z normami wyższego rzędu), przedstawione przez departamenty (biura) lub zespoły resortowe, projekty aktów normatywnych.
  • Prowadzi uzgodnienia międzyresortowe dotyczące projektów aktów normatywnych opracowywanych w Ministerstwie Sprawiedliwości.
  • Przygotowuje projekty opinii prawnych dla wydziałów, departamentów (biur), organów administracji publicznej i innych podmiotów, projekty odpowiedzi na wystąpienia Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka oraz na interpelacje, zapytania i dezyderaty.
  • Przygotowuje projekty stanowisk Rządu dotyczących projektów ustaw kierowanych do Sejmu RP przez podmioty inne niż Rada Ministrów, prowadzi uzgodnienia międzyresortowe dotyczące tych projektów, a także współdziała w opracowywaniu projektów stanowisk Rządu przygotowywanych przez inne organy.
  • Opracowuje projekty stanowisk Rzeczypospolitej Polskiej w sprawach z zakresu działania Ministra Sprawiedliwości rozpoznawanych przez organy sądowe UE.
  • Współdziała w opracowywaniu projektów aktów normatywnych i projektów założeń projektów ustaw przygotowywanych wydawanych przez inne organy państwowe oraz bierze udział w konferencjach uzgodnieniowych i komisjach prawniczych, na których projekty są rozpatrywane.
  • Prowadzi sprawy związane z udziałem Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniach Stałego Komitetu Rady Ministrów, Rady Ministrów, Sejmu RP, komisji i podkomisji sejmowych i senackich oraz innych organów
  • Uczestniczy w pracach zespołów resortowych i międzyresortowych.

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe prawnicze i aplikacja legislacyjna lub wyższe prawnicze i 4 lata pracy związanej z opracowywaniem aktów prawnych
doświadczenie zawodowe/staż pracy: doświadczenia zawodowego
  • Znajomość przepisów Konstytucji RP, ustawy o Radzie Ministrów, Regulaminu pracy Rady Ministrów, Regulaminów Sejmu RP i Senatu RP
  • Znajomość zasad techniki prawodawczej
  • Znajomość przepisów regulujących zawody: adwokata, radców prawnych, tłumaczy przysięgłych, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, biegłych sądowych, lekarzy sądowych
  • Znajomość przepisów ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej
  • Umiejętność formułowania pism urzędowych oraz opinii prawnych
  • Doskonalenie zawodowe, identyfikacja z misją urzędu, komunikacja, otwartość na zmiany, podejmowanie decyzji i odpowiedzialność, pozytywne podejście do klienta, myślenie analityczne, zorientowanie na osiąganie celów
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe